,

מה זה חוק הסיעוד

מערך רפואי

תוחלת החיים של אזרחי ישראל עולה ולכן קיים ציבור גדול של אנשים מבוגרים אשר לאור גילם סובלים ממחלות ומבעיות שונות. חלקם מסוגלים לנהל אורח חיים עצמאי ומקצתם זקוקים לעזרה בחיי היום יום.

זו הסיבה שחלק מהאנשים המבוגרים חיים בביתם ונעזרים בגורמים שונים, אחרים מנהלים אורח חיים עצמאי בדיור מוגן והחולים הקשים יותר מטופלים במחלקות סיעודיות או סיעודיות מורכבות בבתי האבות.

בבתי האבות, הם מקבלים טיפול רפואי מקצועי מצוות סיעודי מסור ורופא המלווה את הסיעודיים הגריאטריים לאורך כל הדרך. הם ערניים לכל מה שקורה עם כל אחד מהם ובמידת הצורך משנים את מינון התרופות, מעניקים טיפול נוסף או מפנים להמשך טיפול בבית חולים.

חוק הסיעוד

חוק סיעוד נועד להעניק את המעטפת הנחוצה לכל אדם מבוגר אשר זקוק לעזרה בהתנהלות היום יומית בכמה דרכים ובהתאם לצורך האישי של כל אחד מהם.

העזרה יכולה להתבטא במטפל המגיע מדי יום או כמה פעמים בשבוע כדי לסייע לאדם המבוגר בביצוע הפעולות האלמנטריות כמו רחצה, קניות, ביקור אצל הרופא, רכישת תרופות, בישול ועוד.
סוג נוסף של עזרה הוא קצבת ביטוח לאומי בשיעור שנקבע על פי מצבו של כל אדם לאחר בדיקה מקיפה אשר מתבצעת על ידי נציגי המוסד לביטוח לאומי, אשר בוחנים כמה פרמטרים לאחר שהמטופל מגיש תביעה לקבלת הסיעוד המגיע לו על פי חוק. מדובר במבחן תלות – ADL הכולל את מצבו המנטלי הצורך בהשגחה של אדם נוסף, הניידות בכוחות עצמו, נטילת תרופות, אכילה, הלבשה, רחצה, שליטה בסוגרים וטיפול בהפרשות וקטגוריות אקוטיות נוספות.

מבחן זה משקף את אופן ההתנהלות האישית של הלקוח כדי להעניק לו ניקוד ולסווג אותו לטיפול הנכון ביותר עבורו, כמו מספר שעות הסיעוד בשבוע וכל הטבה אחרת המגיעה לו כמו מוצרי ספיגה, לחצן מצוקה ושירותי כביסה.

במקרים חריגים יקבל הלקוח אישור להעסקת עובד זר לאור מצבו המצריך טיפול בכל היממה.

עזרה לקשישים

הזכאות להחלת חוק סיעוד היא לכל תושב ישראלי אשר הגיע לגיל הפרישה. ההטבה מחושבת בהתאם לסך ההכנסות החודשיות של כל אדם מבוגר ולמצבו המשפחתי ומיועדת לאנשים אשר ממשיכים לחיות בביתם או לחילופין נמצאים בסטטוס של עצמאים או תשושי נפש בדיור מוגן.
אדם אשר מצבו הבריאותי החמיר ושוהה במחלקה הסיעודית או במחלקה סיעודית מורכבת, אינו זכאי לקבל קצבה מהמוסד לביטוח לאומי. מי שאושפז בבית חולים, זכאי בקבלת הכספים המגיעים לו רק עבור שלושים ימי האשפוז הראשונים.

אין כפל קצבאות

כל אדם מבוגר מקבל קצבה אחת בלבד ולכן אם הוא זכאי לקצבת נכות וגם לקצבה עקב גילו, הוא יבחר לקבל רק אחת מהן כיוון שאין כפל קצבאות. הבחירה תיפול בדרך כלל על קבלת הקצבה שערכה הכספי הוא גבוה יותר.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *