החשיבות של שמירה על היגיינה בגיל מבוגר

שמירה על היגיינה בגילאי הפנסיה חייבת להיות חלק בלתי נפרד משגרת היום

בגילאים מבוגרים ההתנהלות העצמאית בחיי היום יום הולכת ופוחתת, בעיקר אצל מי שמתמודד עם נכויות או מחלות שונות. פעולות לשמירה על היגיינה מתרחשות מספר פעמים ביום והן חשובות ביותר לבריאותו של כל אדם, בפרט אצל קשישים. האחריות של בני משפחת הקשיש, היא לוודא שהוא מנהל אורח חיים בריא ככל שניתן. חשוב לבדוק שאותו אדם מקפיד על ההיגיינה של גופו, כדי שיוכל להתרחק ממחלות ולהישאר במיטבו ככל שיתאפשר לו.

שמירה על היגיינה כחלק משגרת היום

ככל שאדם יוכל לשמור בעצמו על ניקיון גופו, לצחצח שיניים, להסתרק ולהתקלח לבד, כך ייטב, גם אם בשל מצבו הפיזי הוא יצטרך להחליף חיתולים לעצמו בדומה לצורך של פעוטות, על מנת להישאר נקי. קשיים פיזיים משפיעים על מצב הרוח אצל מבוגרים, מה שלא מעורר את המוטיבציה לרצות לעשות באופן עצמאי פעולות השומרות על היגיינה, אפילו אם לכאורה הן כן אפשריות.

האתגר הזה מייצר "מעגל קסמים" שלילי, שהופך את הקשיש לתלוי בסביבתו ולכן חשוב מאוד להוציא את הקשיש מהמעגל הזה. כאשר מתחיל קושי לבצע את הפעולות הללו, עולה הסכנה לחשיפה למחלות שונות ולכן כדאי לחשוב על סיוע בתשלום.

איזו עזרה מקצועית אפשר לשכור?

דרך חברות ייעודיות ניתן להשיג סיוע יעיל של אחות מוסמכת או מטפלת, שיכולות לסייע לקשישים שאינם מסוגלים להתנהל בכוחות עצמם. כמובן שאפשר לשכור את שירותיו של מטפל גבר, בהתאם להעדפה של הקשיש. המטרה היא לסייע כמה שיש צורך, אך לא לעשות במקום האדם את מה שהוא כן מסוגל לעשות בעצמו ומסרב לעשות, בשל עייפות או דיכאון.

חלק ניכר מכבודו של אדם נוצר מהעובדה שהוא בעל מראה מסודר ומאורגן ומריח טוב. הצורך הזה הוא קיומי ממש ולא צריך להמעיט בערכו, גם לא אצל מבוגרים בני תשעים. מי שאיננו סיעודי לחלוטין, ייתכן ויוכל להסתפק בשעות ספורות של עזרה במהלך היום, עבור הפעולות המאתגרות יותר כמו הרחצה הכללית או מטלות הבית. עבור סיעודיים, חשובה העזרה עוד יותר ובעיקר בכדי שהאדם יוכל לשמור על ההיגיינה שלו ועל בריאותו.

מדוע חשוב הקשר עם בני המשפחה גם אם הם אינם מטפלים בקשיש בעצמם?

מרכיב חשוב בשמחת החיים של כל אדם ובעיקר אצל קשישים, הוא הקשר עם המשפחה. כאשר הקשר הזה מתרופף, המוטיבציה לחיים הולכת ופוחתת והאדם הקשיש מאבד את הרצון להשקיע בעצמו ובחיים בכלל.

אם אתם בני משפחה של גבר או אישה מבוגרים, שמרו עמם על קשר הדוק כמה שאפשר גם אם אינכם לוקחים חלק בשגרת החיים שלהם. ייתכן ואתם תהיו אלו שתובילו בעקיפין לשיפור משמעותי במצב הרוח וההרגשה של אותו אדם, כמו גם לשיפור היכולות שלו להתנהלות עצמאית.

 

 

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *