החשיבות של הדרכה להורים לפני שהנכדים מבקרים בפעם הראשונה את סבא וסבתא בבית האבות

הדרכה להורים שרוצים לקחת את הילדים לבקר את סבא וסבתא בבית האבות – כך תעברו את הפעם הראשונה בשלום

הקשר שבין הנכדים לסבא וסבתא הוא מאוד מיוחד. הם תמיד מפנקים ומארחים את הילדים בשמחה בביתם ולמעשה מהווים "הורים שניים" לכל דבר ועניין. הבעיה מתחילה כשהסבא והסבתא מגיעים לגיל מבוגר, מצבם הפיזי משתנה והדירה הנוכחית כבר לא מתאימה להם. במצבים אלה יש להעבירם לבית אבות, דבר שמצריך הסתגלות חדשה לא רק להם אלא גם לנכדים שלהם. המקום החם והמפנק שאירח את הנכדים משנה את פניו למתחם עמוס בקשישים אחרים ויש להכין את הנכדים לשינוי הזה בצורה מושכלת. הדרך הכי טובה לעשות זאת היא באמצעות הדרכה להורים שבה הם יקבלו את כל הכלים להתמודד אל מול הילדים. במה בדיוק מדובר? מייד תבינו.

מדוע חשוב להתכונן כראוי לפני שמבקרים את סבא וסבתא בבית האבות בפעם הראשונה?

כאשר מדובר בילדים מגיל שנתיים ועד 12, שינויים קיצוניים כמו מעבר הסבא והסבתא לבית האבות עשויים להבהיל את הילדים ולגרום להם טראומה. גם ההורים עצמם עלולים להילחץ מהמצב החדש וזקוקים אף הם להדרכה שבה יקבלו הסברים כיצד לתווך את המצב לילדים. למעשה, ככל שהקשר בין הסבא והסבתא לנכדים יותר קרוב וצמוד, כך ההדרכה הופכת להיות מאוד משמעותית על מנת לקבל את הכלים המתאימים להתמודדות. ללא הדרכת הורים נכונה, מגיעים הילדים לבקר את הסבא והסבתא בבית האבות מבלי לדעת בדיוק מה מצפה להם ובעקבות זאת עשויים להיכוות מבחינה נפשית-רגשית בצורה קשה. ההשלכות למצב כזה עשויות להיות רבות, כתלות באופיו של הילד וגילו – ישנם ילדים שיחזרו להרטיב במיטה, אחרים יסתגרו בעצמם ויהיו כאלו שלא יראו סימנים אך בהחלט יושפעו בטווח הזמן הארוך.

הדרכה להורים – כיצד הדבר מתבצע?

ההדרכה מתחילה בייעוץ ראשוני להורים בלבד, היכרות הנפשות בבית ומידת התלות והקירבה שבין הנכדים לסבא וסבתא. לאחר מכן מגיע שלב ההתכוננות, שמתבצע בבית, תוך כדי שיחות מוכוונות באשר למקום משכנם החדש של סבא וסבתא, מה זה אומר וכיצד מתנהגים במקום החדש כאשר מגיעים לבקר. למעשה, הדרכה מקצועית וטובה יכולה לעשות את כל ההבדל בין ילדים שימצאו את עצמם במצוקה רגשית, לבין ילדים חזקים שיודעים ויכולים להתמודד עם החיים. ההורים בעצמם זוכים לקבל כלים שיעזרו להם לנהל מצבים קשים של מעבר דירה ואובדן תוך כדי דיאלוג פתוח, שימוש במטאפורות, דמיון מודרך ומשחקים שונים שגורמים לילדים להפנים, להתארגן ולהתמודד עם הבאות. בפועל, ההדרכה נועדה להביא לשינוי קבוע בהתנהלות המשפחה במשברים, לחזק ולאחד.

 

חשיבות הליווי בזמן אמת

מאחר וילדים לא תמיד מתנהגים באופן צפוי, אין לדעת מה יהיו תגובותיהם כאשר יגיעו לבית האבות לראשונה לבקר את סבא וסבתא. הדרכה להורים לפני הביקור, תאפשר להגיב גם לתרחיש הזה. ניתן אף לבקש מהמדריכ/ה להתלוות למשפחה לבית האבות, על מנת להנחות בזמן אמת כיצד לפעול במצבים מסויימים. לחלופין, ניתן לבקש ממנו/ה להיות זמין טלפונית ולעזור בכל בעיה שמתרחשת. מה שלא תבחרו, אל תוותרו על השירות הזה.

 

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *