בחירת ריהוט מתאים לבית של אנשים בגיל השלישי

איש מבוגר מצייר

כיצד ריהוט ייעודי לדיירים מבוגרים ישפר באופן משמעותי את איכות חייהם

עבור אנשים בגיל השלישי ובמיוחד מאז תחילת משבר הקורונה, הבית הפך להיות מרכז החיים. זהו המקום שבו שוהים מרבית הזמן ומכאן שכל אחד מהחללים בתוכו, מוטב שישרת נאמנה את הדיירים וייקל עליהם עד כמה שניתן להתנהל בחיי היום יום שלהם. "הלבשת הבית" היא מושג המתייחס להתאמת חפצים, פריטי נוי ורהיטים לצורך השגת המראה הרצוי והמעוצב של הדירה. אך מלבד נושא הויזואליות, בגיל מבוגר ישנה חשיבות גבוהה אף יותר לנוחות ולפרקטיות, בפרט כאשר היכולות הפיזיות הן כבר לא מה שהיו פעם.

ריהוט שמתאים לאנשים מבוגרים – מה זה אומר?

באופן טבעי קיים מנעד רחב של מסוגלות גופנית בגיל השלישי, כאשר ישנם מי שמתפקדים נפלא, ממש כמו שהיו צעירים הרבה יותר. עם זאת, חלק ניכר מהקשישים מתקשה מאוד בתפעול הרהיטים והמכשירים בבית, לכן כאשר מבצעים רכישה של ריהוט כמו כורסאות, מזנונים או מכשירי חשמל אפילו – חשוב לנסות ולבחור את הפריטים שיתנו את המענה הטוב ביותר לדייר. הרעיון הוא לייצר כמה שיותר עצמאות ולקנות את הפריטים הנוחים ביותר לשימוש.

אם יש קושי להתכופף, למשל, כדאי לבחור מזנון גבוה שניתן להגיע למדפיו בזמן עמידה. אם היציבות נפגעה והדייר סובל מרעידות, פריט כמו מכונת קפה שמצריכה שתיים-שלוש לחיצות ליצירת המשקה – יוכל לעזור. כדאי לחשוב על הפעולות הקבועות והרגילות שכל אדם מבצע בכל יום בחייו, שמכשירים מסוימים או ריהוט המעוצב בדרך מסוימת, יוכלו להקל עליהן ברמה כזאת שהם לא יזדקקו לסיוע, על מנת להשלימן. גם אם בחלק מהזמן הקשיש כן זקוק לעזרה, אז לכל הפחות שיוכל לשמר את העצמאות והפרטיות שלו בחלק האחר של היום – חיוניות והרגשה טובה באשר ליכולות העצמיות, גם אם הן כבר מצומצמות למדי, יסייעו להעלאת איכות החיים של האנשים המבוגרים ויאפשרו להם להמשיך ולהרגיש חשובים בעולמם של אחרים.

כיצד אפשר לעצב את הדירה כשהחלל מצומצם?

כדאי להשאיר מקום רב למעברים בין החדרים, בעיקר כאשר הקשיש מסתייע בהליכון או בכיסא גלגלים. עם זאת, אין זה אומר שישנו הכרח לוותר על היופי והעיצוב של מתחם המגורים, להפך: ככל שתיערך תוכנית ייעודית לתכנון ועיצוב הבית, כך הקשיש ירוויח פעמיים: דירה שהיא נוחה, פרקטית ומתאימה בדיוק לצרכיו, פלוס היותה מעוצבת בטוב טעם ומעניקה לו תחושה נעימה בכל זמן השהות שלו בתוכה. אם אין תקציב לרכוש פריטים חדשים, לפעמים ניתן לשדרג את הקיימים ולהתאימם לצרכים הייחודיים של הדייר, כמו תוספת של כריות להגבהת הישיבה על הכורסה, או כל פריט אחר שהופך את הרהיט הקיים ליפה יותר וגם יותר נוח.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *